Műgyanta padló a nappaliba – miért nehéz összehozni?

A műgyanta padló számos előnnyel rendelkezik, ami miatt egyre több lakóingatlanban is szívesen használnák. Esztétikailag megkapó, könnyen tisztítható, ellenáll a terhelésnek, nem (alig) kopik, nem csúszós, nem hideg. Kell ennél több?

Bár a műgyanta lakóingatlanokban történő használata terjed, de lassabb ütemben, mint a fentiek alapján várható lenne. Ennek fő oka pedig nem más, mint hogy nagyon nehezen találni szakembert, aki vállalja az adott felület műgyantával történő bevonását.

Az általános szakember hiányon túlmenően azért nem lehet találni megfelelő mesterembert, mert a műgyanta alapjában véve egy ipari padlókhoz alkalmazott padlóbevonat.

A műgyanta terítése kis tagolt területen jóval nehezebb, mint egy több száz négyzetméteres csarnokban. A munka során alkalmazott csiszológéppel egy pár négyzetméteres helyiségben szó szerint meg sem lehet fordulni.

A legkomolyabb probléma azonban, hogy a műgyantába könnyen beleragadhat egy kis por, neadjisten egy hajszál. Ipari létesítményekben, parkolóházakban ez természetesen senkit nem zavar, sőt némi szennyeződés ipari sztenderdek szerint meg is engedett. Más azonban a helyzet, ha valakinek a saját nappalijáról van szó. A megrendelők saját célra kialakított lakásai esetében olyan magasak az elvárások, amiket ezzel a technológiával szinte lehetetlen teljesíteni.

Ezen túlmenően fontos még a méretgazdaságossági tényező is. Egy több száz négyzetméteres csarnok esetében jóval alacsonyabb négyzetméter áron is érdemes elvállalni egy munkát, mint egy 30-50 négyzetméteres nappali esetében, még akkor is, ha a több dilatációs betonvágás is tagolja a padlót. Egy lakáshoz ugyanúgy ki kell vonulni teljes felszereléssel, mint egy csarnokhoz, sőt, egy lakás gyakran nehezebben megközelíthető (ipari létesítményekhez képest szűk lift, szűk ajtók, esetleg pár lépcsőt is meg kell mászni).

Nem csoda, hogy amíg van lehetősége, egy szakember az ipari megrendelőket fogja előnyben részesíteni és ha lehet, nem vállal lakossági megrendeléseket.
Napjainkban gombamód szaporodnak a raktárak, logisztikai központok, ahol éppen műgyanta padlóra van szükség, és épülnek olyan üzemek, ahol antisztatikus műgyanta padló használata szükséges. Mezőgazdasági üzemekben pedig helyenként nélkülözhetetlen a kimondottan érdes, úgynevezett csúszásmentes műgyanta padló használata. Ezért közép távon nem várható, hogy a szakemberek magasabb hajlandóságot fognak mutatni lakossági megrendelésekkel kapcsolatban.