Hidegburkolás – mire figyeljünk oda?

A hidegburkolás „rákfenéje”, avagy mire figyeljünk oda? 

Egy hidegburkolatos helyiség építése vagy felújítása, különösen a fürdőszobáé, (ahol gyakran a fal nagyrészét is csempe borítja), minden tényezőre kiterjedően két fő dolgon áll vagy bukik. Ezek a burkolatkiosztás célszerű megválasztása és a falsíkváltásoknál vagy a beépített bútoroknál (többnyire szanitereknél) létrejövő illesztések szakszerű kivitelezése. 

Valójában ezek a kérdések már a tervezőasztalnál fel kell merüljenek ahhoz, hogy később ne okozzanak problémát, ami a kivitelezési költségek megemelkedésében és a használat következtébeni ázásban, penészedésben jelenhet meg. A helyiség formája és méretezése (elsősorban: szélesség, hosszúság, szellőztethetőség, nyílászáró elhelyezése, a falban lévő síktörések alakja) és a burkolat kiválasztása összhangban kell legyenek egymással ahhoz, hogy költséghatékony legyen a projektünk. Bátran kérjünk tanácsot és segítséget a tervező építésztől! 

Burkolatkiosztás 

A burkolatkiosztás megválasztásának fontossága, hogy a kivitelezéshez szükséges munkaigényesség mértéke – így tehát a költségek jelentős része – nagyban függ attól, hogy milyen burkolati kerámiát választunk és azt milyen mintázatban szeretnénk majd látni a helyiségben. 

Kezdem a csempe kiválasztásával. Könnyű belátni, hogy egy kisméretű csempével történő burkolás esetében – bár a burkolandó felület nagysága mit sem változik – sokkal több munkával jár a ragasztás és a fugázóanyagból is nagyobb mennyiséget kell vásárolnunk, mintha nagy felületú burkolólapot választottunk volna a kivitelezéshez. Ezen kívül, értelemszerűen a munkaigényesebb folyamat több hibázásra ad lehetőséget. Ennek tudatában meg kell értenünk a szakembert, aki jogosan kér, akár többszörös négyzetméter árat a munka vállalásakor, ha nehezebb a feladat. 

Miután sikerült kiválasztani a tetszetős és ugyanakkor minden szempontból kedvező alakú csempét, a következő teendő a burkolatkiosztás kieszelése. A jó burkolatkiosztás – azon kívül, hogy tetszik a megrendelőnek – energia- és anyagtakarékos, tehát a lehető legkevesebb vágással és illesztési munkával jár. A

legjobb, ha rábízzuk ezt a feladatot a belsőépítészre az esetleges egyedi igényeinkről történő egyeztetést követően. Ha mégis inkább magunk szeretnénk eljárni a kérdésben, akkor mindenképpen gondoljunk arra, hogy a burkolatkiosztást az esztétika miatt általában a burkolandó felület közepén kezdjük; ízlés és praktikum szerint döntve arról, hogy ezt lap vagy fugaközepeléssel tesszük.

 

A fürdőszoba burkolásában szerepet játszó gépészeti berendezések 

Jótanács 

Semmiképpen se mondjunk le az álomfürdőszobánkról csak a magasabb költségek miatt, de mindenképpen tartsuk szem előtt az árat befolyásoló tényezőket és némi rugalmassággal akár komoly összeget spórolhatunk helyenként, ha követjük a tervező mérnök és a burkoló szakember tanácsait. 

Vízzáró illesztések 

A hidegburkolatos helyiségek építésében/felújításában rejlő másik nagy veszély az elszállt költségeken kívül a szakszerűtlen tervezés vagy kivitelezés következtébeni ázási és penészedési problémák előfordulása. Mielőtt azonban pótmunka követeléssel élünk, győződjünk meg róla, hogy helyesen használtuk a helyiséget, (pl.: rendszeres szellőztetés, padlón megálló víz feltörlése, fürdőszobaberendezések szélénél lévő szilikonos tömítések sértetlensége). 

A manapság elterjedt, lakossági igényszintet kielégítő legjobb megoldás a fürdőszobai padló egy pontba (vagy vonalra) történő lejtetése, ahol egy összefolyón keresztül kerül elvezetésre a használt víz. Ebben az esetben a burkolást megelőzően a falak és a padló vízzáró bevonatszigetelést kap, ami gondoskodik arról, hogy

az esetlegesen burkolat alá jutó víz ne a szerkezetet károsítsa, hanem a síklejtéssel kijelölt padlószifonba follyon el. 

Bár vízállóak a kerámiacsempe, a fürdőszobához való fugázóanyag, de ezek idővel elöregszenek, mint a minden építőanyag. Különösen a szilikonos tömítésekre kell odafigyelnünk, általában ezeket kell leggyakrabban újrahúzni, de előbb-utóbb a teljes fürdőszoba felújítása esedékessé válik.

 

Szakszerű burkolói kivitelezést igénylő csempeillesztések a fürdőszobában 

2021. A cikket írta: S. Benjámin, t. építészmérnök